The Marker-נריה כהן

אם הבניין שלכם עומד בפני פרויקט של התחדשות עירונית, מומלץ קודם כל לזמן ישיבת דיירים ראשונית כדי לבדוק את נכונות הדיירים לפרויקט המוצע לכם (תמ”א 38 או פינוי בינוי). בשלב הראשון לא כדאי להיכנס לדיונים על פרטי התכנית, אלא להתייחס לכמה נקודות מרכזיות –

נציגות – יש למנות נציגות לקידום הפרויקט. בחרו אנשים בעלי יכולת להוביל מהלכים ורצון להשקיע זמן בקידום הנושא. תפקיד הנציגים הוא משמעותי וקריטי להצלחת התהליך. בדיקה שנעשתה לגבי פרויקטים שלא הצליחו להתרומם, הראתה קשר ישיר בין היעדר נציגים דומיננטיים לנפילתו של הפרויקט. הנציגים הנבחרים צריכים לבסס יחסי אמון עם הדיירים ולנקוט בדרך של שקיפות וזמינות, הן מול הדיירים והן כלפי בעלי המקצוע שייבחרו בהמשך הדרך.

מינוי עו”ד – מומחה ומנוסה בתחום ההתחדשות העירונית והפינוי בינוי – בשנים האחרונות מסתמנת נהירה של עורכי דין לתחום ההתחדשות העירונית, אך את הנכס היקר ביותר שיש לכם מומלץ להפקיד בידיו של עורך דין עם ותק וניסיון בתחום. דגש בעת מינוי עורך הדין – שכרו ישולם בבוא העת על ידי היזם הנבחר.

כתבי הרשאה ליזמים – לעולם אל תחתמו על כתבי הרשאה ליזמים לפני שעורך הדין שמיניתם יאשר לכם לעשות כן. שימו לב שהיזמים עשויים לקרוא למסמך כזה בשמות שונים כגון “הסכמה עקרונית לא מחייבת”, “הסכמה ראשונית לא מחייבת”, “כתב הרשאה”, “ייפוי כוח ליזם”, הסכמה לבדיקת הפרויקט” וכו’. בכל מקרה – אל תחתמו על דעת עצמכם.

בחירת מפקח בנייה – יש למנות מפקח בניה שילווה את הדיירים בתהליך. מפקח בניה יכול לסייע בבדיקת המפרט והתכניות, ובהמשך גם בבנייה עצמה. שכרו ישולם בעתיד על ידי היזם.
בחירת שמאי – תפקיד השמאי יהיה לבדוק את התמורות המוצעות ואת שיבוץ הדירות של הדיירים הקיימים בבניין או הבניינים החדשים. גם שכרו של השמאי ישולם בבוא העת על ידי היזם שייבחר.
בחירת יזם – היזם שתבחרו צריך לעבור בהצלחה בדיקת איתנות פיננסית ולספק הוכחות לניסיון בארגון, ניהול ובנייה של פרויקטים דומים. בתהליך הבחירה מומלץ להיעזר בעורך הדין שמלווה את התהליך.
דיירים סרבנים – הניסיון מלמד שפעמים רבות דיירים שמסרבים פשוט חוששים מן הלא נודע, וזו דרכם להביע חוסר אמון בהצלחת הפרויקט. על פי רוב, דיירים שמסרבים  בתחילת הדרך מתרצים בהמשך ומצטרפים לתהליך.

מעורבות – נסו להימנע מלגלוש למצב של שאננות לתהליך. הישארו מעורבים והביעו  אכפתיות. חוסר עניין של דיירים בתהליך הוא אחד מאבני הנגף בדרך להצלחת פרויקטים של התחדשות עירונית.

אופטימיות וסבלנות – מדובר אולי בסעיף החשוב ביותר. מומלץ להצטייד במנה גדושה של סבלנות ואופטימיות שיסייעו להצלחת התהליך. ספקנות, מרירות והבעת תסכול באופן פומבי ימריצו את הדירים הסרבנים וידרבנו אותם להתבצר בעמדתם. שילוב של דיירים סרבנים (ותמיד יש) בבניין ביחד עם דיירים ספקנים ומרירים יסיטו את הפרויקט כולו ממסלול ההצלחה אל עבר הכישלון והאכזבה.
המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.
 
שם העו”ד: נריה כהן עו"ד נריה כהן
שם המשרד: משרד פלס, מוזר, כהן ושות’
תחום התמחות: התחדשות עירונית
רזומה מקצועי מקוצר:
מחלקת התחדשות עירונית במשרד פלס מוזר כהן ושות’ נוסדה לפני למעלה מעשור ע”י עו”ד נריה כהן. המחלקה מובילה בהצלחה למעלה מ- 100 פרויקטים ברחבי הארץ.
עו”ד נריה כהן, ראש מחלקת ההתחדשות העירונית, חלוץ בתחומו ובמקצועיותו.
מחלקת ההתחדשות עירונית בראשותו חרתה על דגלה שימת לב מקסימלית לפרטים הקטנים, ליחס האישי, למקצועיות ולמסירות ולזמינות.

המחלקה התבססה כמובילה, מוכרת וידועה בתחומי ה”פינוי בינוי”, תמ”א 38 (הריסה ובנייה), תמ”א 38 (חיזוק והרחבה), “עיבוי בינוי”, “בינוי פינוי”.

אני מאמין/ מוטו: מחר תזרח השמש ומשבר האתמול יהיה המנוף לצמיחה.

לאתר הכתבה – https://www.themarker.com/labels/zap-law/MAGAZINE-1.6845134

Accessibility